Zgrzewanie punktowe - co to jest?

Do trwałego łączenia poszczególnych przedmiotów metalowych niezbędne jest zastosowanie odpowiedniej technologii. Najczęściej obecnie stosowaną techniką jest punktowe zgrzewanie oporowe i to właśnie ten proces szczegółowo opiszemy w niniejszym artykule.

Zgrzewanie punktowe - co to jest?

Jest to przede wszystkim dość prosta metoda polegająca na łączeniu komponentów wykonanych z różnego rodzaju metali w kilku oddalonych od siebie punktach celem uzyskania wysokiej jakości zgrzeiny. Stosuje się ją na szeroką skalę w zakładach przemysłowych produkujących np. karoserię samochodową.

Wraz z postępującym rozwojem technicznym, obserwujemy coraz większe wypieranie urządzeń ręcznych przez zgrzewarki automatyczne, które zapewniają zdecydowanie większą precyzję, wydajność, a także są tańsze w eksploatacji, co przyczynia się bezpośrednio do optymalizacji kosztów procesu produkcyjnego. Zastosowanie urządzeń automatycznych to również świetny sposób na zwiększenie mocy produkcyjnych zakładu, ponieważ proces zgrzewania punktowego odbywa się wówczas znacznie szybciej.

Jak wygląda przebieg procesu zgrzewania punktowego?

Możemy tutaj wyróżnić trzy etapy. W pierwszym z nich elementy zostają dociśnięte do siebie przy użyciu elektrod. Następnie miejsce łączenia nagrzewane jest techniką jedno- lub wieloimpulsową, dzięki czemu otrzymujemy jądro zgrzeiny w stanie ciekłym. Ostatnim etapem jest odstawienie jądra do ostygnięcia, na skutek czego powstaje trwałe, jednolite połączenie o dużej wytrzymałości.

W zależności od ustawionych parametrów, na które składa się natężenie prądu, czas jego przepływu oraz siła docisku elektrod, można uzyskać połączenia sztywne lub miękkie.

Połączenia sztywne uzyskuje się poprzez zastosowanie dużego natężenia i siły docisku przy krótkim czasie przepływu prądu, ich zaletą jest niskie zapotrzebowanie na energię elektryczną, a także bardzo wysoka wydajność procesu, z uwagi na co stosuje się je w produkcji masowej.

Do uzyskania połączeń miękkich potrzebne jest natomiast ustawienie parametrów przeciwnych do powyższych – niskie natężenie i siła docisku przy dłuższym czasie przepływu prądu. Wykonane zgrzeiny są wówczas bardziej odporne na pęknięcia niż połączenia sztywne.

Kontakt z Nami

Firma ARKAN

Nowatorska 4
33-100 Tarnów
woj. małopolskie

NIP: 8731284542

 

Tel. +48 14 657 45 50

e-mail: biuro@firmaarkan.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem